Založ si blog

Blíži sa koniec sveta?

V poslednej dobe je často frekventovanou témou  koniec sveta, ktorý má byť vraj 21.decembra 2012. Vtedy sa po 5125 rokoch končí posledný cyklus mayského kalendára.  Toto „proroctvo“ sa pohotovo spája s ďalšími inými „proroctvami“ Nostradama, Sybily a rôznych iných vizionárov z minulosti i z dnešnej doby. Ďalšie „proroctvá“ sa zase opierajú o teóriu, podľa ktorej našu planétu pohltí čierna diera alebo do Zeme vrazí asteroid. Je toho plný internet, hovorí  sa o tom v novinách, dokonca aj v televízii. Na túto tému bolo natočených aj niekoľko filmov.

Sú však aj takí, ktorí tvrdia, že mayský kalendár a dátum 21.12.2012 neznamená vôbec koniec sveta, ale prechod ľudstva do novej – vyššej dimenzie. V ezoterických kruhoch sa spomína tzv. prechod do „veku Vodnára“.

Ľudové príslovie hovorí, že bez vetra sa ani lístok nepohne. Takže, čo je tým „vetrom“, ktorý rozhýbal takúto mohutnú záplavu „proroctiev“ upierajúcich sa práve k tejto našej dnešnej dobe?

V každom prípade je táto dnešná doba v ľudských dejinách naozaj niečím výnimočná. To, že sa niečo stane, cíti dnes už takmer každý. V tomto období nastávajú totiž také veľké zmeny, aké ľudia nemali po tisíce rokov možnosť zažiť. Najviac viditeľné sú množiace sa prírodné katastrofy, zmena podnebia a počasia a z toho vyplývajúci nedostatok potravín a ich neúroda. Ide v podstate o celkový prírodný kolaps, ktorý si ľudstvo spôsobilo predovšetkým bezhraničnou honbou za ziskom. Peniaze sa stali dnes bohom, ktorý si vyžaduje obrovské obete. Do nášho sveta prichádzajú veľké ekonomické turbulencie a zmeny, ktoré zneisťujú aj tých najväčších optimistov. Všetci odborníci sa zhodujú v tom, že každá kríza  je vždy v podstate krízou morálnou. Áno, podstatou rozkladu svetového poriadku je rozklad morálky.

Keďže tento blog je o kresťanstve, pozrime sa, čo na to hovorí kniha, o ktorú sa opiera celé kresťanstvo – Biblia.

Je určite zaujímavé, že aj v Biblii sa píše o tzv. „konci sveta“ a posledných dňoch pred touto udalosťou. Biblia však nikde neurčuje presný dátum. Opisuje len udalosti, ktoré budú tomuto predchádzať. A čuduj sa svete, sú to udalosti, ktoré sa práve dnes odohrávajú priamo pred našimi očami. „Toto vedz, že v posledných dňoch nastanú ťažké časy. Ľudia budú totiž sebeckí, budú milovať peniaze, chvastaví, spupní, rúhaví, neposlušní rodičom, nevďační, bezbožní, neláskaví, nezmierliví, ohovárační, nezdržanliví, divokí, bez lásky k dobru, zradcovia, nerozvážni, nadutí, milujúci skôr rozkoše ako Boha.“ 2 Tim. 3,1-4

Biblia oznamuje: „Lebo vtedy bude veľké súženie, akého nebolo od počiatku sveta až doteraz a ani viac nebude. A keby neboli tie dni skrátené, nikto by sa nezachránil. Ale pre vyvolených budú tie dni skrátené.“ Mat.24,21-22

Biblia však aj konštatuje: „Predovšetkým vedzte, že posmievači, žijúci podľa svojich žiadostí, prídu v posledných dňoch s výsmechom a povedia: Čože je so sľubom o Jeho príchode? Veď odkedy otcovia pomreli, všetko tak zostáva od počiatku stvorenia.“ 2Pe 3,3-4  Takýchto ľudí je dnes veľká väčšina. Zosmiešňujú a bagatelizujú všetko, čo sa okolo nich deje. Nechcú počuť, nechcú vidieť.

A čo má podľa Biblie predchádzať koncu? „Toto evanjelium o kráľovstve bude sa zvestovať po celom svete na svedectvo všetkým národom, a potom príde koniec.“Mat. 24,14

Tých textov, ktoré opisujú udalosti „posledných dní“ a konca tohto „zomierajúceho sveta“ je v Biblii samozrejme oveľa viac. Nie je však ani tak dôležité citovať ich teraz všetky, ako skôr pochopiť podstatu celého biblického posolstva.

Ľudia sa v podstate delia na dve skupiny. Jedny sú tí, ktorí veria v Boha, ktorí aj veria Bohu, a ktorí chcú žiť podľa Božej vôle. Druhú skupinu predstavujú ľudia, ktorí sú bez viery v Boha, bez viery v Božie slovo a chcú si žiť podľa vlastných pravidiel, ignorujúc pritom pravidlá Stvoriteľove.

Biblia je písaná pre tých, ktorí sú veriaci. A týmto veriacim ľuďom oznamuje, že:

1)    Koniec tohto sveta určite príde!

2)    Koniec sveta nebude znamenať zničenie Zeme, lebo Stvoriteľ si sám nezničí svoje dielo.

3)    Koniec tohto sveta bude znamenať absolútne radikálnu zmenu situácie na Zemi.

4)    Koniec sveta bude úľavou pre tých, ktorí túžia žiť podľa Božieho poriadku.

5)    Príde zmŕtvychvstanie zomrelých ľudí.

Stredobodom celej Biblie je Ježiš Kristus. Bude to práve On, ktorý svojim druhým príchodom na Zem uskutoční zahájenie konca, pretože On dostal všetku moc na nebi aj na zemi. Na jednej strane príde ako Osloboditeľ a Záchranca „od nadchádzajúceho hnevu“ 1.Te 1,10. Na druhej strane sa preukáže aj Božia spravodlivosť. „Spravodlivé je totiž u Boha, aby tým, čo vás sužujú, odplatil súžením, a vám, sužovaným, spolu s nami odpočinutím, keď sa s anjelmi svojej moci v plameni ohňa zjaví Pán Ježiš z neba strestať tých, čo nechcú poznať Boha a nechcú počuť evanjelium nášho Pána Ježiša. Dostanú trest: večné zahynutie od Pánovej tváre a od slávy Jeho moci“. 2Tes 1,6-9

Nikomu sa nevnucuje veriť tomu, čo píše Biblia. Človek dostal slobodnú vôľu, a preto sa má pravo aj slobodne rozhodnúť, čomu bude veriť. Pokiaľ však existuje Stvoriteľ, tak má aj právo rozhodovať o tom, čo sa bude na tejto Zemi diať. Uvedomme si, že nikto z nás nemá list vlastníctva na túto Zem. Všetci tu žijeme len „v podnájme“. A ako podnájomníci by sme mali rešpektovať pravidlá nájomcu – vlastníka. Pokiaľ tak robíme, nemáme sa čoho báť, aj keby prišiel „koniec sveta“ hoci aj zajtra.

 

 

 

 

 

 

Vesmír v nás

30.11.2013

Dnes dopoludnia som si náhodou pustil v rádiu Pálenicu Borisa Filana. Neviem, o čom hovoril pred tým, zachytil som len zopár slov z jeho zamyslenia sa. V krátkosti parafrázujem: "Je nespočetne viac »

Čo je človek?

28.12.2012

Keď sa pozrieš do zrkadla, čo tam uvidíš? Hlavu, na nej oči, uši, nos a ústa. Pri pohľade dolu nižšie prejdeš cez trup až ku chodidlám. Tak, toto si teda TY. Naozaj? Toto si TY? Takže ty viac »

Evolúcia alebo stvorenie?

15.12.2012

Otázky typu, ako vznikol vesmír?, ako vznikla príroda?, ako vznikol život?, ako sa objavil na Zemi človek? si kladú predovšetkým premýšľajúci ľudia. Takéto otázky si určite kládli mnohí viac »

uber, cabify, taxík

Taxikári v Barcelone sa rozhodli ukončiť protestnú akciu

24.01.2019 10:22

Časovo neobmedzený štrajk organizovali aj taxikári v hlavnom meste Madrid.

Polícia, Nemecko, kukláči

V Berlíne bola vykonaná razia pre pašovanie zbraní zo Slovenska

24.01.2019 10:19

Vyšetrovaných je údajne desať obvinených z pašovania a ďalšieho predaja upravených pištolí zo Slovenska.

Kim Čong-un, KĽDR, Severná Kórea

Kim nariadil prípravy na druhý summit s Trumpom

24.01.2019 10:13

Vyjadril tiež spokojnosť s nedávnym stretnutím svojho vyslanca s americkým prezidentom.

Thajsko, Nasťa Rybka

Lukašenko pomáha sexi Rybke z ruskej siete

24.01.2019 10:00

Vašukevičová, ktorá o sebe tvrdila, že má dôkazy o zasahovaní Kremľa do amerických prezidentských volieb, je po trištvrte roku znova na slobode.

evanjelikal

"Lebo všetci, ktorých Duch Boží vedie, sú synovia Boží. Neprijali ste predsa ducha otroctva, aby ste sa zase báli, ale prijali ste ducha synovstva, ktorým voláme: Abba Otče! A ten istý Duch spolu s našim duchom osvedčuje, že sme Božie deti." Rim.8,14-16

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 42848x
Priemerná čítanosť článkov: 4285x

Autor blogu